Udział w hufcowych obchodach Dnia Myśli Braterskiej i odbiór prestiżowego odznaczenia

W dniu 22 lutego 2014 roku 20. Częstochowska Drużyna Harcerska „Mirowskie Sokoły” wraz z Drużynową Dorotą Turemką uczestniczyła w hufcowych obchodach Dnia Myśli Braterskiej. Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni, obchodzone w dniu 22. lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Ma ono im uświadomić, jak liczną stanowią grupę i że są dla siebie braćmi, niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku.

Dzień 22. lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella- Naczelnego Skauta Świata (22 lutego 1857 roku) i jego żony Olave Baden-Powell – Naczelnej Skautki Świata (22 lutego 1889 roku). Z tego właśnie powodu w trakcie IV. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych zrodziła się idea ustanowienia święta. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów.

Hufcowe obchody Dnia Myśli Braterskiej odbyły się na terenie Lasku Aniołowskiego w Częstochowie. Została tam zorganizowana gra terenowa. W jej trakcie harcerze na wyznaczonych punktach zadaniowych wykonywali różnorodne zadania, nawiązujące do wiedzy z zakresu historii harcerstwa, ale przede wszystkim kształtujące kreatywne myślenie. Drużynie udało się zdobyć pochodnię, a następnie donieść ją zapaloną na wytyczone miejsce zbiórki. Została ponadto skonstruowana oryginalna maszyna produkująca ogień, której elementami składowymi byli harcerze i harcerki Drużyny.

Bardzo ważnym dla Drużyny i Zespołu Szkół nr 3 akcentem w hufcowych obchodach Dnia Myśli Braterskiej był zorganizowany na koniec uroczysty apel w Zespole Szkół nr 1 w Częstochowie. W jego trakcie Pani Joanna Szeląg, Dyrektor Zespołu Szkół nr 3, odebrała z rąk Harcmistrzyni Marii Kotkiewicz prestiżowe odznaczenie przyznane Zespołowi Szkół nr 3, jako Szkole Przyjaznej Harcerstwu. Gratulujemy!

  • email
  • Dodaj do ulubionych
  • RSS
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • LinkedIn